بسم الله الرّحمن الرّحیم

خطبه‌ی ولادت امام محمد باقر (ع)

۲۷ اسفند ۹۶

حمد و سپاس از آن پروردگار یکتاست که نَدرد پرده‌ی آبرو را، بپوشاند زشتی را و آشکار کند زیبایی را و درگذرد از گناه. عزیز و مقتدر است در پادشاهی، حلیم و بردبار است در عین عظمت و بهترین پناهگاه است برای بی‌پناهان و درماندگان و یاد و ذکرش ایمن دهنده‌ی دل‌هاست و رحیم و بنده‌نواز است بر بندگان و رحمتش در جان‌هایی است که توان فکرشان قادر به درک فرمان ظهور است آنگاه که ندا دهنده ندا دهد مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم. اینک وعده‌ی پروردگار آشکار گردید. زمان به سخن درآمد، ای منتظران انتظار به پایان رسید، پوسته‌ی حق از غلاف خویش خارج گردید. چلچراغ جان‌ها در پرتو حق افروخته شد تا دولتی را معرفی کند که حکومتش پایان نمی‌پذیرد، مرگ در آن راه نمی‌یابد، میراثش انباشته نمی‌شود. ضربان حیاتش نشانگر پیامی است که زمان آن را می‌شناسد پس صبحگاهان و شبانگاهان را در پوسته‌ی حق به حرکت در می‌آورد تا فرمانی را در اطاعت خویش درآورد که فرمود مرا یاد کنید تا شما را یاد کنم.
بله چه زیبا توصیفی است از سرور عالمیان حضرت زهرای مرضیه (س) از بندگانی که در دولت ظهور ذکر و یاد خدا را با اطاعت و حق مداری به همراه عشق الهی صبح و شام همچون ضربان حیاتشان عمل و باور دارند. چه سعادتمندند ساکنان و مردمان دولت ظهور حقه‌ی مولا و سرورمان امام عصر و زمان اباصالح المهدی (عج) که به امر پروردگار که فرمود مرا یاد کنید تا شما را یاد کنم با عشق عمل کرده و این ارتباط دل‌نشین را با تمام وجود احساس می‌کنند و تأسف به حال مردمان عصر حاضر که نه تنها یاد خدا را فراموش کردند و روزگار خود را در مستی می‌گذرانند که این مستی از شراب نیست بلکه از نفس اماره‌شان نشأت گرفته است.
در این مورد امیر مؤمنان علی (ع) چه زیبا حقیقت آن را با نام فتنه بیان فرمودند که:
فتنه در نهان آغاز می‌شود اما بعد از این‌که قوت گرفت زشتی‌هایش آشکار می‌گردد و ستمگران و فتنه‌گران بر یکدیگر سبقت می‌گیرند مانند سگان که برای مرداری گرد آمده باشند با هم ستیز می‌کنند ولی کار به اینجا خاتمه پیدا نمی‌کند بلکه یک فتنه‌ی دیگری که بدتر از فتنه‌ی سابق است به وجود می‌آید به‌طوری‌که افرادی که دارای سلامت نفس هستند گمراه می‌شوند و افکار مردم طوری در هم می‌شود که فرق بین آن‌ها دشوار می‌گردد و هر کس که بخواهد مقابل آن فتنه پایداری کند از پا در می‌آید تا چه رسد به اینکه بخواهد فتنه را ریشه‌کن کند و در آن فتنه پیوند خدایی پاره می‌شود و حکمت نابود می‌گردد و ظالمان میدان پیدا می‌کنند و سخنران می‌شوند. کسانی که تک‌رو هستند (یعنی خود را حفظ کرده و علیه فتنه قیام می‌کنند) از بین می‌روند. علمای دین را به قتل می‌رسانند و بنیان دین را ویران می‌نمایند و آن‌هایی که اهل ایمان و دانش هستند و سزاوار است که امور اجتماع را اداره نمایند می‌گریزند و کارها به دست کسانی می‌افتد که از طبقات فرومایگان می‌باشند. در چنان هنگامه شما از کسانی نباشید که اهل بدعت هستند و از کسانی نباشید که ستمگری شعار آن‌هاست و همان بهتر که وقتی به حضور خداوند می‌رسید ستم کشیده باشید نه ستمگر و لقمه‌های حرام را در شکم خود جا ندهید.
این بود قسمتی از فرمایشات گهربار امیر مؤمنان علی (ع) که با کمی دقت واقعیت آن را در عصر حاضر می‌بینیم.
اینک در این شب مبارک قلب سوخته از کفر و ظلم و فساد زمانه را با توصیفی از دولت ظهور از زبان سرور عالمیان حضرت زهرا (س) التیام بخشیده و شاد می‌کنیم که فرمودند:
سایه در ظهور دولت حق معنای خویش را از دست می‌دهد و دیگر نیازی به آن حس نمی‌شود. حرارت خورشید گیاهی را رشد نمی‌دهد بلکه به‌صورت نمادی از آفرینش در آسمان دیده می‌شود. حرارت به‌واسطه‌ی دولت حق جهان را در بر می‌گیرد. تاریکی معنای خویش را گم می‌کند. امنیت شب مانند روز است و آنانی از این همه زیبایی محروم می‌شوند که دین خویش را بازیچه و لهو قرار دادند. در دایره‌ی باطل از حق دور می‌شوند و کارشان به پروردگار واگذار می‌گردد.
بله با این وصف زیبا باید گفت چه دولتی، چه سعادتی، چه مردمی و هر لحظه فریاد کنیم اللهم عجل لولیک الفرج و برای آن خود و دیگران را ساخت و آماده کرد و در این مورد بهره گرفت از مولود مبارک امروز یعنی شکافنده‌ی علوم و وارث علم انبیاء، باقرالعلوم اباجعفر محمد بن علی حضرت امام محمدباقر (ع). ایشان در طول مدت امامتشان سعی و تلاش زیادی در نجات دین و امت مسلمان از انحرافات و باورهای غلط و خودکامگی و دنیا و نفس‌پرستی فرمودند و فرهنگ غنی اسلامی و تربیت و تزکیه نفس و فرق عمل بین حق و باطل را جایگزین آن نمودند.
اینک در این شب مبارک ضمن عرض تبریک و تهنیت به ساحت مقدس مولا و سرورمان فرزند گرامی امام محمدباقر (ع) امام عصر و زمان اباصالح المهدی (عج) و سپاسگزاری از عنایت خاصه در هدایت و راهنمایی امت مانند پدر گرامی‌شان امام باقر (ع) در این زمانه‌ی پر از فتنه و فساد و کفر و همچنین ابراز می‌داریم:
مولا ما را یاری فرمایید تا از منتظرانی باشیم که مادر گرامی‌تان فرمودند که وعده‌ی پروردگار عالم در دولتی که باقی خواهد ماند تا قیامت نشانه‌های خویش را در حق آشکار سازد و زیبایی دولت حقه را برای منتظرانش به مانند آیات کریمه که می‌فرماید در آن نهرهایی است از آبی که مزه و رنگش برنگشته و نهرهایی از شیر که طعمش دگرگون نشده و نهرهایی از شراب که برای نوشندگانش مایه‌ی لذت است، لذتی که در مقابل پیروزی حق و نابودی باطل در جان‌ها شکل می‌گیرد. اینک ما نیز برای تعجیل در فرجش فریاد خواهیم زد:

اللهم عجل لولیک الفرج

دانلود خطبه