بسم الله الرّحمن الرّحیم

خطبه‌ی ولادت امام حسن عسکری (ع)

۲۲ اسفند ۱۳۸۹

حمد و سپاسِ بی‌پایان، خداوند با جلالِ کبریایی و با عزت و جبروت را سزاوار است. خداوندی که به توانایی‌اش عالمیان را قیام بخشید و زمین و آسمان‌ها در برابرش به فروتنی در آمد. کوه‌ها در پیشگاهش خاضع شدند، دریاها از خروش افتادند، بادها و طوفان‌ها به نسیم مبدل گشتند و همه‌ی فرشتگان به خشوع در آمده و تسبیح او گفتند و پیامبران و اولیاء و دانشمندان و راست‌گویان به‌راستی به وحدانیت و عظمت او گواهی دادند. نیست معبودی غیر از او و پاک و منزه است.
بار الها درود فرست بر افضل اوصیاء خاتم انبیاء حضرت محمد مصطفی (ص) و بر اهل‌بیت پاکش. درود و رحمتی که هر لحظه بر آن برکتی که تو توانایی آن را داری بیفزایی.
سلام و رحمت پروردگار عالم بر جان‌هایی وحی شده که بر آنچه از خزانه‌ی غیب بر آنان عرضه شد سر تسلیم فرود آوردند و بر مقدرات خویش آنگاه که امر شد بروید و آمدنتان را فراموش نکنید که جزءِ زیانکاران خواهید شد. پس با عملی به دیدارم آیید که نعمت‌هایم را به شما عرضه کنم و فقدان رفتنتان را به بازگشتی پیروزمندانه بشارت دهم و آنگاه که صدای حق، شما را به بهشتِ موعود مژده می‌دهد در پاسخ بگویید: ای سال‌های هجران دیگر شما را به یاد نمی‌آورم و آن‌چنان فراموشتان می‌کنم که انگار هرگز در آن مکان نبوده‌ام. پس انتظارم به وصلی مبارک مبدل گردید.
چه زیباست فرموده‌ی سرور عالمیان حضرت زهرا (س) و چه مصداق شد این سلام و رحمت، بر ایشان و پدر و همسر و فرزندانشان که همیشه در برابر غیب خداوندی سر تسلیم فرود آورده و به مقدرات الهی راضی شدند، دنیا را فراموش کردند و فقط به از کجا آمدن و به کجا رفتن فکر می‌کردند و با عملی به دیدار حق رفتند که خداوند از آن‌ها خشنود شود.
ما امشب به سرور و شادمانیِ عالم و زاهد و باتقوا، باوقار و باعفت و باحیا و باشرافت و باابهت، یازدهمین اختر امامت و ولایت حضرت امام حسن عسکری (ع) نشسته‌ایم. این امام همام در هشتم ربیع‌الثانی سال 232 هجری به دنیا آمدند. مدت 22 سال همراه با پدر بزرگوارشان امام هادی (ع) و شش سال امامت خود را در زندان و یا در تبعید بودند به همین دلیل شیعیان به‌سختی با ایشان ملاقات می‌کردند. مدت 28 سال عمرِ گران‌بهایشان با هشت خلیفه‌ی ظالم و سنگدلِ عباسی مصادف بود و آن‌ها از هیچ‌گونه آزار و اذیتی در مورد ایشان کوتاهی نمی‌کردند. به‌طوری‌که یک‌بار شیرها و یک‌بار سگ‌های وحشی و گرسنه را به زندان امام انداختند ولی در مقابل چشم آن کوردلان نه تنها این حیوانات وحشی هیچ آزاری به او نرساندند بلکه امام را طواف کردند.
بله بشر اگر دارای اخلاق رذیله شد از هر حیوانی درنده‌ای درنده‌تر است چون حیوان درنده در مقابل ولایت و امامت سر تسلیم فرود آورد ولی انسان‌های کوردل با وجود دیدن عظمت و شکوه و ابهت و شخصیت امام نه تنها به خود نیامدند بلکه ایشان را شهید کردند. لعنت الله علی قوم الظالمین و الغاصبین.
ما این روز خجسته و مبارک را به پیشگاه فرزند گرامی‌شان سرور مولا و اماممان بقیة‌الله ارواحنا لک الفدا (عج) تبریک و تهنیت می‌گوییم که وارث تمام خصائل و فضائل پدرانشان بوده و هست و فرصت را غنیمت شمرده می‌گوییم:
مولای ما در این زمانه‌ی پر از فتنه و ظلم و کفر ما نیز همچون شیعیانِ زمان پدر بزرگوارتان از دیدار شما محروم هستیم. به دل‌های مشتاق و چشم‌های اشک‌بار ما نظری و عنایتی فرمایید تا دل‌های سوخته‌ی ما را مرهمی باشد.
در خاتمه دست به دعا برمی‌داریم که:
بار الها عذاب ابدی بر غاصبین و قاتلین و دشمنان اهل‌بیت از اولین تا آخرینشان مقرر فرما.
بار الها دل‌های شیعیان و دوستداران اهل‌بیت را با انتقام از دشمنانشان شاد فرما.
بار الها در ظهور دولت حقه‌ی منتقم و اجرا کننده‌ی عدالت، امام و سرورمان اباصالح المهدی تعجیل فرما.

اللهم عجل لولیک الفرج

دانلود خطبه