بسم الله الرّحمن الرّحیم

خطبه‌ی عید مبعث و ولادت حضرت نرجس خاتون (س)

۳ فروردین ۹۹

سلام بر طلوعی منور و ساعاتی مقدس، انتظاری سرخوش از ندایی که او را خواند، بخوان به نام پروردگارت که خلق کرد انسان را از خون بسته، و او خواند تا معجزه بتواند معنای خویش را از ظاهر دیده‌ها به عمق قلب‌ها بکشاند.
اینک اندیشه‌ها به آیاتی می‌اندیشد که توان عقلی را به میدان محاسبه دعوت می‌کند. آیا نور و ظلمت برابرند. ظلمت جان را از اندیشیدن به حق دور می‌کند. خلیفه می‌شود مترسکی در دست شیطان نفس. وجودش در دایره‌ی باطل می‌چرخد. آن‌چنان به دور این چرخش می‌افزاید که توان ایستادن را از دست می‌دهد. علقه‌ی وجودش در بازی‌های کودکانه خلاصه می‌شود. هیچ جرقه‌ای در ذهنش به وجود نمی‌آید. زمان به او می‌نگرد. وای بر نامی که از خود جز وجودی متعفن چیزی را به ارث نمی‌گذارد. میراث برانش بر سر سفره‌ای می‌نشینند که طعامش عذابی دردآور است. قرآن کریم در قلب‌ها متولد می‌شود. انوارش تاریکی‌های جهل را می‌شکافد. امت‌ها را به تفسیر می‌کشد. نقش هدایت آشکار می‌شود. چهره‌ی حق را معرفی می‌فرماید.
پس کفر و ایمان در یک سو حرکت نمی‌کند. کفر در دایره‌ی خودباوری می‌چرخد. او هوای نفسش را می‌پرستد. بتی که شکسته نمی‌شود. تبر حق بر فرقش فرود می‌آید. اینک ساق‌های پایت به هم پیچیده است، خدای وجودت را بخوان تا تو را از تقدیرات مرگ رهایی بخشد مرگی که سال‌هاست تو را در آغوش گرفته و تو توان درکش را نداری.
این ساعات گشاینده‌ی بندهای جهل است و غار حرا میزبان آیات کریمه. سنگ‌هایی که قرن‌هاست امانت‌دار این گنجینه‌ی حق بوده تا مبعث را معرفی کند. ایمان آورندگانش را به بزمی بخواند که در تقویم 27 رجب خلاصه نمی‌شود حرارتش تا قیامت جان‌های مشتاق را در عشق به اللّه می‌سوزاند. مولودی که با همگان در هر سنی سخن می‌گوید. زبانی که نیاز به نطق ندارد آن‌چنان کوبنده است که تلاوتش ظلمت را می‌شکافد قلب‌ها را میراث بر هدایتی می‌کند که روز و شب و تقویم ندارد. باران رحمتی که همواره می‌بارد تا حق در جایگاه خویش بماند و باطل مانند حبابی محو شود. جمال من کنت مولا و علی مولا آشکار گردد میراث دارش از پرده‌ی غیب بیرون آید تاج رسالت را که ودیعه‌ی دولت ظهور است بر سر حق بگذارد آنگاه مبعث را معرفی فرماید: منم آن ذخیره‌ای که در این روز آشکار می‌شود تا منتظرانش را به بزمی بخواند که در آن انا بقیة اللّه به صدا درآید. بیایید رنج‌ها به پایان رسید و نور بر ظلمت غلبه نمود تا ندای اللهم عجل لولیک الفرج محقق گردد تا آنچه منتظرش بودید در آیینه‌ی مبعث آشکار شود. پس او را بخوانید:

اللهم عجل لولیک الفرج

دانلود خطبه