بسم الله الرّحمن الرّحیم

خطبه‌ی شب اول رمضان

۷ تیر ۹۳

خداوند را تسبیح می‌گویند هر آنچه در آسمان‌ها و زمین است؛ پیروزمند و حکیم است و فرمانروایی آسمان‌ها و زمین از آن اوست؛ اوست اول و آخر و ظاهر و باطن و بر هر چیز داناست؛ هر چیز در زمین فرو رود و هر چه از زمین بیرون آید و هر چه از آسمان فرود آید و هر چه به آسمان بالا رود و هرچه از دل‌ها می‌گذرد آگاه است. پاک و منزه است خداوند عرش عظیم و نیست قدرت و نیرویی جز او. زنده‌ای که هرگز نمیرد و در فرمانروایی بی‌همتاست و نیست هیچ نیرویی بازدارنده‌ی او از قدرتش. گواهی داد خداوند که به راستی معبودی جز او نیست و بر این گواهی همه‌ی فرشتگان و دانشمندان و آنانی که به حق و عدل سخن می‌گویند گواه‌اند. حمد و سپاس و شکر بی‌کران او را سزاست که از سر رحمت و مهربانی‌اش راه‌های نجات و رستگاری و توبه را برای بندگان منور نمود و آن را در زمان‌ها و مکان‌ها جا داد.
رحمت و برکات پروردگار عالم آنگاه که امر فرمود: ای مؤمنان، از آنچه برایتان مقرر فرموده‌ام در راه خدا انفاق کنید تا راه راست را بیابید؛ راهی که چلچراغ هدایتش ضمیر جان‌هاست جانی که در حلقه‌ی قیامت این‌گونه به سخن در می‌آید: شکر خالقم را که جان ضعیفم را در بند روحی منور به فرمان خویش درآورد و مرا مخلوق نامید و به تمام آفریده‌های خویش برتری داد و اعلام فرمود: ای آدم، تو را از گلی خشکیده آفریدم، آن‌چنان ضعیف و ناتوان بودی که در امر قیام بر دستان پر قدرت پروردگارت تکیه کردی و برخاستی؛ نامت را عبد نهادند و پیشانی‌ات را بر آن نام زینت دادند تا توان درک غیبی را در جانت بیابی که نامش را در گنجینه‌ی روحت به امانت الیه راجعون حمل نمودی.
چه زیباست رمز و راز بندگی پروردگار کریم از زبان سرور عالمیان حضرت زهرای مرضیه (س) و چقدر شیرین است به کام مؤمنان عبادت و راز و نیاز با پروردگار رحیم مخصوصاً در بهار بندگی، ماه بارش رحمت، ماه عبادت و توبه، ماه رمضان، ماه روزه و شب زنده‌داری و بازگشت و توبه و آمرزش، ماه رحمت و رهایی از دوزخ و رسیدن به بهشت، ماه نزول قرآن پس بزرگ و مبارک است ساعات روزها و شب‌های آن و باید به پا خاست و کمر همت بست برای بیشتر و بهتر بهره گرفتن از آن، همان‌گونه‌ای که کوثر الهی فرمودند:
ماه رمضان محل خروج انوار بندگی از میان خون و چرک و سرگین است تا به شیری گوارا بدل شود پس گرامی‌اش بدارید تا جانتان را در فروغش بیفروزد و لباسی فاخر را بر جان برهنه‌تان بپوشاند پس باید در این شب بزرگ و در این کوی عشق گفت: سلام بر در رحمت و خوان گسترده‌ی الهی و سلام بر ساعات نجات و ریسمان نجات و رستگاری؛ سلام بر ماه رمضان، خوش آمدی بر جان حقیرمان.
رمضان یعنی بارش رحمت الهی که بهترین آن نزول قرآن کریم است پس در این ماه بیشتر قرآن بخوانیم و در آن اندیشه کنیم البته قبل از آن، وجود و جان را از آلودگی‌ها پاک کنیم تا آیات کریمه‌ی آن به واقع درک شود همان‌گونه که خداوند متعال در قرآن کریم فرموده: «انه لقرآن الکریم فی کتاب مکنون لا یمسه الا المطهرون تنزیل من رب العالمین.» هرآینه این قرآنی است گرامی قدم، در کتابی مکنون که جز پاکان آن را لمس نکنند، نازل شده از جانب پروردگار جهانیان.
تنها با وضو گرفتن که نمی‌توان در زمره‌ی مطهرون قرار گرفت و آیات آن را لمس کرده و در جان وارد نمود. در این مورد بهره می‌گیریم از فرمایشات گهربار سرور عالمیان حضرت زهرا (س) که فرمودند:
روح انسان به فرمان بخوان منور است و انسان از دستش برای برداشتن حوایجش مدد می‌گیرد و گاه آن را به سوی قدرتی که آن را نمی‌بیند دراز می‌کنند؛ در ظاهر امر چیزی را لمس نمی‌کند ولی در باطن امر نیرویی را بر می‌دارد که بسیار قدرتمند است و می‌تواند امانت‌دار پروردگارش باشد پس همه‌ی جان‌ها در یک مسیر در حرکت هستند آنچه میانشان متفاوت است امر بخوان است؛ گاه آنچه می‌خواند زبان باطلی است که از آنچه در اطرافش وجود دارد خواندن را آموخته و آن‌چنان به آن بها داده که مانند حجابی محکم در مقابل باطن جانش قرار گرفته است و در هنگام مرگ آن حجاب دریده می‌شود و آنچه می‌خواند حقیقتی است که در جانش سرچشمه از لطف پروردگارش بود پس آفرین بر روحی که توانست امانت‌دار این اعجاز پروردگار باشد و آن‌چنان از این امر اطاعت کند که معجزه‌ی پروردگار را به جان آدمیان هدیه کند پس از این زبان که زبان رحمت پروردگار است جدا نشوید تا همواره فرمان بخوان بر جانتان حاکم باشد چون همواره حق جاویدان و باطل نابود است پس انوار باطل با توبه به انوار حق تبدیل می‌شود.
قرآن کریم تجلی زبانی شیوا است زبانی که در پشت سر و مقابل عمل هر کس در حرکت است آیاتی که از درون جانتان بیرون خواهد آمد تا عظمت خویش را آشکار سازد پس لحظات عمرتان را به انوار با برکتش بیارایید تا عملتان را به حرارتش مزین کند و غیبی را آشکار سازد که معمای آمدن و رفتن خلیفه‌ی الهی است و چه سعادتمند هستند بندگانی که گوش جانشان همدم نوای پروردگارشان است در سحرگاهان و شبانگاه و منتظرند تا دریاچه‌ی خروشان وحی را در صندوقچه‌ی جانشان ذخیره کنند و با انوار درخشانش تاریکی قیامت را به صحرایی منور تبدیل سازند.
اینک در این خانه‌ی محمود و ارجمند دست حقیر و خالی‌مان را به سوی صاحبش، ناطق قرآن، خیر و برکت ماه رمضان، امام عصر و زمان اباصالح المهدی (عج) می‌گشاییم و عاجزانه اعلام می‌داریم: مولای ما، ماهی را آغاز می‌کنیم که رحمت خداوند گسترده‌تر و لطف و احسانش فراگیر مؤمنان است پس ما را یاری فرما از روزه‌داران حقیقی و از قاریان پاک باشیم.
حال در خاتمه دست به دعا بر می‌داریم:
بار الها بر روزه‌داری روزها و شب‌زنده‌داری شب‌های رمضان ما را یاری فرما.
بار الها توفیق عبادت و تندرستی بدن و استجابت دعا را به ما عطا فرما.
بار الها دور کن از ما بیماری و کسالت و غفلت و گناه و رنج و بلا و فریب شیطان را.
بار الها جهد و کوشش مؤمنان و عبادت عابدان و صبر و تحمل روزه‌داران و نشاط نجات یافتگان را به ما روزی فرما.
بار الها این رمضان را ماه نابودی دشمنان اهل‌بیت و نشاط و شادی شیعیان قرار بده و در دولت حقه‌ی امام‌ زمان (عج) تعجیل بفرما.

اللهم عجل لولیک الفرج

دانلود خطبه